• Klimatyzacja

    Klimatyzacja

    Dziś kierowcy nie wyobrażają sobie letniej jazdy samochodem bez klimatyzacji. Zwłaszcza na długich trasach, gdy słońce szczególnie daje o sobie znać. Dlatego jeśli Twój samochód zaczyna mieć problemy z tym systemem, albo wręcz od dłuższego czasu Twoja klimatyzacja nie działa – czym prędzej udaj się do warsztatu. A jeśli chodzi o naprawę klimatyzacji w Lublinie, to zapraszamy do nas.

Kontrola klimatyzacji w serwisie polega na:

1. Kontrola szczelności układu

2. Usunięcie czynnika roboczego

3. Oczyszczenie czynnika

4. Wymiana osuszacza (konieczna co dwa lata)

5. Kontrola wzrokowa paska napędowego skraplacza, przewodów i okablowania

6. Napełnienie układu odpowiednią ilością nowego czynnika / oleju (wg instrukcji producenta)

7. Oczyszczenie skraplacza i innych elementów

8. Wymiana / oczyszczenie filtra kabinowego

9. Dezyfekcja wymiennika ciepła / parownika (jeśli konieczna)

10. Kontrola działania i obsługi całego systemu

Funkcjonowanie klimatyzacji

Obieg czynnika roboczego:
Poszczególne elementy układu są ze sobą połączone przewodami, tworząc zamknięty system. W układzie tym krąży przepompowywany przez kompresor czynnik roboczy. Jego obieg dzieli się na dwie strony: 
> Strona pomiędzy kompresorem i zaworem rozprężającym (oznaczona na żółto i czerwono) nazywana jest wysokociśnieniową;
> Stronę między zaworem rozprężającym a kompresorem (niebieska) określa się jako niskociśnieniową.
W kompresorze czynnik w postaci gazowej zostaje sprężony, a tym samym silnie nagrzany. Pod wysokim ciśnieniem zostaje przepchnięty przez skraplacz, gdzie oddaje do otoczenia uzyskane w wyniku sprężania ciepło. Schładzanie czynnika powoduje zmianę jego stanu skupienia z fazy gazowej w płynną. 

klimatyzacji naprawa
klimatyzacja i ogrzewanie Lublin

Kolejny element systemu na drodze czynnika to osuszacz. W nim następuje oddzielenie od płynnego czynnika roboczego zanieczyszczeń mechanicznych, pary wodnej i cząstek powietrza. Osuszacz chroni cały układ przed blokadą spowodowaną nagromadzeniem się opiłków metalu powstających na trących się elementach sprężarki. Od osuszacza czynnik przechodzi do zaworu rozprężającego. Zawór ten jest podobny do tamy. Przed tamą utrzymywane jest stałe i wysokie ciśnienie, natomiast za nią, w o wiele większej przestrzeni, czynnik ulega gwałtownemu rozprężeniu. Ponieważ zawór umieszczony jest tuż przed parownikiem, rozprężenie czynnika następuje właśnie w parowniku. Podczas parowania, a więc zmiany stanu skupienia z fazy płynnej w gazową, czynnik absorbuje z otoczenia (powietrza omywającego parownik) znaczną ilość ciepła.
Parownik jest - podobnie jak kondensator - wymiennikiem ciepła. Ma ogromną powierzchnię kontaktu z powietrzem, przez które absorbuje ciepło - schładza przepływające wokół niego powietrze. Schłodzone powietrze jest następnie wtłaczane do kabiny pojazdu poprzez system wentylacyjny, gdzie pomaga stworzyć przyjemną atmosferę nawet w upały. Po rozprężeniu czynnik w fazie gazowej jest zasysany przez kompresor i obieg rozpoczyna się na nowo.


Użytkowanie i optymalne wykorzystanie klimatyzacji

W większości systemów parownik jest zintegrowany z nagrzewnicą. Oznacza to że klimatyzację można wykorzystywać przez cały rok do chłodzenia kabiny latem, a do wysuszania ciepłego powietrza zimą. W temperaturach około 4-5oC jednak często jej użyteczność się kończy, ponieważ niektórzy producenci stosują jej automatyczne wyłączanie.

Aby uzyskać gorące, ale suche powietrze w kabinie, należy włączyć klimatyzację i ustawić ogrzewanie na maksimum. Powstały w ten sposób strumień suchego, ale ciepłego powietrza błyskawicznie usuwa zaparowanie z szyb. Jeszcze większą skuteczność tego procesu uzyskamy przez skierowanie nawiewu na przednią szybę.

W pojazdach, które są wyposażone w opcje zamkniętego obiegu powietrza należy pamiętać, by po wysuszeniu kabiny ponownie włączyć otwarty obieg powietrza. Gdy na postoju pod samochodem wyposażonym w klimatyzację zauważymy niewielką kałużę wody nie oznacza to żadnego uszkodzenia. Jest to zjawisko normalne, związane z osuszaniem powietrza z pary wodnej (oziębiona ulega skropleniu i jest usuwana z pojazdu).

Dbałość i obsługa klimatyzacji

Osuszacz
Klimatyzacja w samochodzie wyposażona jest w osuszacz. Element ten ma dwa zadania: usuwa z czynnika roboczego wilgoć i filtruje go. Bardzo ważne jest, by klimatyzację utrzymywać w stanie suchym. Wilgoć w systemie zmienia się w kwas i uszkadza jego elementy.

Dezynfekcja wymiennika ciepła - parownika
Bardzo ważne ze względów zdrowotnych! Wdmuchiwane do kabiny powietrze ochładza się przepływając przez zimny parownik. Temperatura parownika ulega szybkim zmianom, gdy klimatyzacja pracuje ciągle może osiągnąć 2-4oC, gdy zostanie wyłączona rurki parownika szybko uzyskują temperaturę otoczenia. Zmieniające się temperatury tworzą idealne warunki do rozwoju grzybów, bakterii i wirusów. Tu pomaga regularna dezynfekcja - uważajcie na dziwnie wilgotny, grzybiczy zapach w samochodzie, to sygnał, że parownik trzeba oczyścić.

Czynnik roboczy / olej

Układ klimatyzacyjny może w wyniku naturalnego parowania utracić w ciągu roku do 15% czynnika, co prowadzi do obniżenia wydajności klimatyzacji. Jeśli chłodzenie jest niedostateczne, albo macie wrażenie, ze układ pracuje dziwnie lub przecieka, zwróćcie się do najbliższej placówki Hella Service Partner.

Aby zagwarantować maksymalną wydajność i bezawaryjność układu, powinno się corocznie przeprowadzać przegląd klimatyzacji. Ponadto w każdym tygodniu użytkowania pojazdu klimatyzacja powinna popracować co najmniej przez minute. Czynnik roboczy zawiera środek smarny, który uszczelnia kompresor i ogranicza zużycie jego elementów ruchomych. Szybkie usuwanie przecieków w układzie klimatyzacji zapobiega poważnym awariom systemu i eliminuje kosztowne naprawy.

Wymiana / czyszczenie filtra kabinowego
Zanieczyszczenie tego elementu prowadzi do obniżenia wydajności klimatyzacji i np. zaparowania szyb. Dlatego filtr ten należy wymieniać co roku lub co 15 tys. km.

Uwaga!
Jeżeli po włączeniu klimatyzacji silnik zaczyna się przegrzewa, nie używać klimatyzacji, póki przyczyna tego zjawiska nie zostanie znaleziona i usunięta.

Parkowanie w cieniu

W słoneczne dni parkujcie swoje auto w możliwie zacienionym miejscu. Jeśli w gorący dzień; pozostawimy samochód w słońcu, temperatura w jego kabinie może osiągnąć nawet 60oC. Przestrzegając kilku drobiazgów, możecie szybciej i wygodniej doczekać się przyjemnej atmosfery w kabinie; parkujcie w miarę możliwości w cieniu; odjeżdzając, ustawcie zarówno klimatyzację, jak i nawiew na maksimum; przez kilka pierwszych minut jedźcie z otwartymi oknami; wówczas w kabinie szybciej zrobi się przyjemnie chłodno.

Chłodzenie optymalne - rozsądne
Klimatyzacja obniża nie tylko temperaturę, ale i wilgotność powietrza w kabinie pojazdu. Ze względów zdrowotnych temperatura we wnętrzu auta powinna być niższa o 5-6oC od panującej na zewnątrz. Zaleca się, by wynosiła co najmniej 22oC.Zakres uslug

diagnozowanie usterek / kontrola szczelnosci / kompleksowe naprawy / napełnianie / serwisowanie / regeneracja kompresorów / płukanie układów po zatarciu kompresorów / przezbrajanie starych układów klimatyzacji z czynnika R12 na R134a / obsługa nowych układów 1234 yf / dezynfekcja - chemiczna, mechanicza, ozonowanie / wymiana filtrów kabinowych / sprzedaż części zamiennych / montaż klimatyzacji

Obsługa klimatyzacji we wszystkich typach pojazdów

osobowe / dostawcze, busy / ciężarowe / autobusy / budowlane / rolnicze / pociągi / zabudowy specjalne

Agregaty chłodnicze

kompleksowe naprawy / obsługa wszystkich czynników R134a, R407, R410 / montaż agregatów chłodniczych / rozbudowa fabrycznej klimatyzacji na część ładunkową

Serwis mobilny

dysponujemy mobilnym serwisem zapewniającym obsługę oraz naprawę / klimatyzacji we wskazanym przez klienta miejscuAuto-Klima

ul. Hutnicza 3

20-218 Lublin

 

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek

9.00 - 17.00